ZAKOŃCZENIE ROKU SZKOLNEGO 2023/2024
21 czerwca
 
Budynek A - ul. Joanny 13
Klasy 1 i 2a - godz. 10:30
Klasy 3 i 2b, 2C - godz. 11:30
 
Budynek B - ul. Bytomska 1
Klasy 4 i 5  godz. 8:30
Klasy 6 i 7 godz. 9:15
 
Uroczysta akademia dla klas 8 odbędzie się 20 czerwca o godz. 16:00
 
📌 Zebranie informacyjne EUROWEEK📌
 
📍 Zebranie organizacyjne dla rodziców dzieci wyjeżdżających na Euroweek odbędzie się 17 czerwca 2024 o godzinie 17.00 w budynku przy ulicy Bytomskiej 1.
Serdecznie zapraszamy 😊
 

 

Zapraszamy na Festyn Rodzinny! 
 
 

Wizyta nauczycieli i uczniów z Węgier w Szkole Podstawowej nr 40 im. Karola Goduli w Rudzie Śląskiej.
 
Od 5 do 11 maja w murach naszej szkoły gościmy młodzież z Xantus Janos Ket Tanitasi Nyelvu Gimnzazium z Budapesztu.
16 osobowa grupa przyjechała do naszego miasta realizować projekt integracji międzykulturowej w ramach programu Erasmus+. Uczniowie naszej szkoły przygotowali bardzo interesujące spotkanie związane ze świętami majowymi, symbolami narodowymi, wspólnie odśpiewaliśmy Odę do radości.
Goście poznali naszą szkołę, w stołówce szkolnej poznali smaki kuchni śląskiej i polskiej. Uczniowie przygotowali prezentację multimedialną. W języku angielskim i rosyjskim przedstawiono najważniejsze informacje o naszej małej ojczyźnie o szkole. Węgrzy również zapoznali nas ze swoim krajem oraz ze swoją szkołą, która mieści się w gmachu z 1900 roku w centrum stolicy.
Po obiedzie na lekcjach wychowania fizycznego uczyli się tańca regionalnego trojaka, następnie udali się na pieszą wycieczkę po najbliższej okolicy. Głównymi punktami spaceru były obiekty: Burloch- Arena, budynek szkoły przy Joanny, pierwsza szkoła w Goduli z 1861r., szpital i kościół parafialny. Goście uzupełnili wiedzę o działalności Karolu Goduli i jego spadkobierców. Na zakończenie zrobiliśmy pamiątkowe zdjęcie na ławeczce naszego patrona.
 

XIV Wojewódzki Konkurs - Edukacja regionalna w szkole - Proszę Was, pozostańcie wierni temu dziedzictwu... -Święty Jan Paweł II -  w roku szkolnym 2023-2024

Uczniowie i społeczność Szkoły Podstawowej nr 40 im. Karola Goduli w Rudzie Śląskiej biorą udział w XIV Konkursie Wojewódzkim - Edukacja regionalna w szkole.
Jako placówka edukująca i wspierająca wychowanie i kształcenie młodego pokolenia, jesteśmy niezwykle mocno zaangażowani w pielęgnowanie tradycji, zwyczajów naszej małej ojczyzny. Jest dla nas ważnym, aby rozwijać się w duchu poszanowania dziedzictwa kulturowego swojego regionu. Nasi uczniowie, nauczyciele i pracownicy aktywnie organizują zajęcia, lekcje oraz czas pozalekcyjny, mając na uwadze treści z zakresu edukacji regionalnej. Dzięki temu nasi uczniowie pogłębiają więź oraz odkrywają nowe, interesujące tematy i zagadnienia o naszym regionie. Nasza szkoła, dzięki wysiłkowi, pracy i zaangażowaniu całej społeczności uczniów, nauczycieli i pracowników bierze udział w rozgrywkach półfinałowych konkursu.
W ramach rozgrywek stworzyliśmy i braliśmy udział w projekcie:
"Legendy i podania naszej ziemi - poznajemy dziedzictwo kulturowe regionu".
W projekcie konkursowym zespół uczniów, odpowiedzialny za jego realizację, przemierzał szlak wiedzy i naszego najbliższego otoczenia: "Śladami śląskich Utopków". Czy udało nam się jakiegoś znaleźć? Zobaczcie sami na filmie, który stanowi podsumowanie naszych działań w ramach projektu:Realizując projekt poznaliśmy najważniejsze postacie związane z legendami naszej ziemi, tworzyliśmy prace plastyczne, pogłębialiśmy swoją wiedzę poza murami szkoły - W Stacji Biblioteka, której budynek jest jednocześnie jednym z najciekawszych zabytków naszego miasta. Spotkaliśmy się również ze znawcą legend i bajek śląskich  - Panem Bronisławem Wątrobą, który opowiadał nam w śląskiej godce, o legendach naszej ziemi. Pan Wątroba jest znany w Rudzie Śląskiej jako fraszkopisarz, animator kultury i popularyzator śląskiej mowy oraz numizmatyk. Podjęliśmy wiele zadań, by przybliżyć uczniom legendy naszego regionu. Braliśmy udział w konkursach godki śląskiej i plastycznych, gdzie prezentowaliśmy swoje prace i dzieliliśmy się swoimi zainteresowaniami z innymi szkołami.
Zwieńczeniem zadań projektowych zostało stworzenie przez uczniów - dla uczniów - spektaklu: "Utopki". Posłużyliśmy się do jego zrealizowania i przedstawienia teatrzykiem Kamishibai. Kamishibai to teatr obrazkowy lub inaczej teatr ilustracji.  Kamishibai to narzędzie kreatywnego działania, aktywizująca metoda pracy z uczniem.
Mamy nadzieję, że dzięki naszym działaniom temat śląskich legend jest dla naszych uczniów doskonale znany.
 

„Przysłowia mądrością narodów. Pokaż światu swój kraj”.
 
Wizyta uczestników VI edycji Międzynarodowego Konkursu LinguaART.eu
W sobotę 6 kwietnia gościliśmy w naszej szkole laureatów VI edycji Międzynarodowego Konkursu LinguaART.eu organizowanego przez Powiatowy Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli w Wodzisławiu Śląskim. Tegoroczny konkurs odbył się pod hasłem:
 
„Przysłowia mądrością narodów. Pokaż światu swój kraj”.
 
Wśród gości byli uczniowie z nauczycielami z Grecji, Albanii, Gruzji, Słowacji, Węgier i oczywiście Polski. Przed obiadem zaprosiliśmy ich do Muzeum Miejskiego im. Maksymiliana Chroboka, a następnie do zwiedzenia Stacji Biblioteka. Oba obiekty bardzo spodobały się naszym gościom. W szkole natomiast miło upłynął czas na wspólnych rozmowach , integracji młodzieży i nauczycieli. Muzyczną niespodziankę przygotowała uczennica z kl. 6a Mariam, która zagrała kilka piosenek na panduri- gruzińskim, ludowym instrumencie muzycznym. Gromkimi brawami podziękowaliśmy jej za przepiękny występ. Nasza szkoła była partnerem tegorocznej edycji konkursu. Rudę Śląską reprezentowała silna grupa uczniów z III Liceum Ogólnokształcącego im. Jana Pawła II z Kochłowic. Gratulujemy wspaniałych wyników!

 


Wyniki Wojewódzkich Konkursów Przedmiotowych w roku szkolnym 2023/2024

W tym roku szkolnym nasi uczniowie wzięli udział w Wojewódzkich Konkursach przedmiotowych. Do I etapu przystąpili uczniowie z języka polskiego, angielskiego, rosyjskiego, matematyki, biologii, geografii i chemii. Do etapu II zakwalifikowali się uczniowie z języka polskiego(1), angielskiego (2), rosyjskiego(1),  biologii(1), geografii (1) i chemii (2). Natomiast do etapu III zakwalifikował się 1 uczeń z biologii i języka rosyjskiego.

Z ogromną dumą informujemy, że uczeń klasy 8 Damir został laureatem Wojewódzkiego Konkursu Przedmiotowego z Biologii i finalistą Wojewódzkiego Konkursu Przedmiotowego z Języka Rosyjskiego.

Gratulujemy wysokich wyników, życząc dalszych sukcesów. Do konkursu z biologii Damira przygotowywała Pani Alina Szwed- Sakowska, a z języka rosyjskiego Pan Bronisław Wilk.


Wyjazd na obchody Maslenicy
14 marca młodzież naszej szkoły wzięła udział w obchodach Maslenicy, przygotowanych przez studentów Koła Naukowego Rosyjska Ruletka. Niezwykłe zajęcia odbyły się na Wydziale Humanistycznym Uniwersytetu Śląskiego. Maslenica, czyli przywitanie słońca, to tradycyjny wschodniosłowiański zwyczaj, który obchodzony jest przed świętami wielkanocnymi i trwa cały tydzień. Ludzie każdy dzień świętują inaczej. W tych dniach odwiedzają się, tańczą, śpiewają, smażą bliny. Żegnają zimę, witają wiosnę. Tradycja przyrządzania blinów wiąże się z ich symboliką - podobieństwem okrągłych placków do gorącego słońca. Dlatego też bliny je się przez cały tydzień, a podaje niemal ze wszystkim: kawiorem, rybą, śmietaną, twarogiem, grzybami, makiem, konfiturami albo miodem.
Studenci przedstawili gościom, co dzieje się każdego dnia:
 
Poniedziałek – tego dnia zwykle rozpoczynano przygotowywanie blinów, które są symbolem Maslenicy.
 
Wtorek— tego dnia organizowano różne gry i zabawy na ulicach, gotowano jedzenie, a także skakano przez ogniska.
 
Środa – tradycyjne składano wizytę u teściowej. Gospodynie domowe zapraszały zięcia na uroczysty obiad i gościnnie częstowały go naleśnikami, ciastami i innymi smakołykami. Wierzono, że taka wizyta wzmacnia więzi rodzinne, zacieśnia relacje z najbliższą rodziną oraz wyraża szacunek i wdzięczność.
 
Czwartek– w tym dniu ludzie nadal odwiedzali się, brali udział w rozrywkach, chodzili na jarmarki, tańczyli i śpiewali. Ludzie zbierali się w dużej grupie przy wspólnym stole, aby cieszyć się potrawami i zabawami.
 
Piątek- to dzień, w którym dobiega końca Maslenica. W tym dniu teściowa odwiedzała zięcia i miała prawo zabrać ze sobą przyjaciół (przynajmniej tak było dawniej).
 
Sobota- to ostatni dzień zabaw. W tym dniu odbywała się uczta z naleśnikami i innymi potrawami maślanymi. Ludzie wymieniali się także prezentami.
 
Niedziela – zwana „Niedzielą Przebaczenia”. W tym dniu zwyczajowo proszono o przebaczenie i przebaczano. Ważne było to, aby spędzić ten dzień z pozytywnymi myślami i dobrymi intencjami, aby z czystą duszą wejść w Wielki Post. Na zakończenie Maslenicy składano też kukłę do ogniska.
 
Serdecznie dziękujemy Pani dr Lidii Mięsowskiej prof. Uniwersytetu Śląskiego za zaproszenie na tę wyjątkową uroczystość, Panu Patrykowi Gałeckiemu za oprowadzenie nas po gmachu uczelni, studentom Koła Naukowego za przygotowanie widowiska, liczne konkursy i wspaniałą ucztę- bliny były bardzo pyszne.


Najpiękniejsza pisanka wielkanocna

 

Przedstawiamy wyniki konkursu na najpiękniejszą pisankę wielkanocną.


Zaproszenie

 

Dyrektor Szkoły Podstawowej nr 40 im Karola Goduli w Rudzie Śląskiej zaprasza rodziców i uczniów przyszłych klas pierwszych na „Dzień otwarty“, który odbędzie się 12 marca o godzinie 17.00 w budynku A przy ul. Joanny 13.

 


 

Letni obóz językowy EuroWeek

 

Jak co roku Towarzystwo Przyjaciół Dzieci O.M w Rudzie Śląskiej zaprasza uczniów w wieku od 7 do15 lat na letni obóz językowy „EuroWeek” 

Czytaj więcej...


XIV edycja Konkursu  Recytatorskiego w ramach obchodów DNI ŚLONSKI GODKI

 

23 lutego 2024 roku Szkoła Podstawowa nr 40 im. Karola Goduli w Rudzie Śląskiej oraz Związek Górnośląski Koło Halemba zorganizowali  po raz czternasty konkurs w gwarze śląskiej dla uczniów szkół podstawowych.

Celem konkursu jest rozbudzenie wśród uczniów szkół podstawowych zainteresowania językiem śląskim, popularyzowanie literatury w tym języku  oraz  ukazanie jego piękna, stworzenie możliwości autoprezentacji scenicznej, doskonalenie umiejętności recytatorskich.

  W tym roku po raz pierwszy konkurs zorganizowano w Stacji Biblioteka w Chebziu.

czytaj więcej...

 


O Rudzki Mikrofon
Młodzieżowa Rada Miasta organizuje VII edycję konkursu „O Rudzki Mikrofon”. Przeznaczony jest on dla młodych i śpiewających rudzian. Zgłoszenia przyjmowane są do 15 marca, a przesłuchania zaplanowano na 22 marca br. w Domu Kultury w Bielszowicach. Główną nagrodą dla laureata będzie występ podczas tegorocznych Dni Rudy Śląskiej, 16 czerwca br. na terenach targowych.

 

 


Zaś bydymy godać...

Zapraszamy serdecznie do wzięcia udziału w konkursie recytatorskim w ramach obchodów "Dni Ślonski Godki".

Regulami konkursu

Załącznik nr 1


Ogłoszenie wyników międzyszkolnego konkursu plastycznego: ZŁOTE JABŁKO”

Dnia 9 listopada 2023r. w Szkole Podstawowej nr 40 im. Karola Goduli wyłoniono laureatów konkursu plastycznego: „ZŁOTE JABŁKO”.

Czytaj więcej...

 

 


Międzyszkolny konkurs plastyczny „ZŁOTE JABŁKO”


Serdecznie zapraszamy uczniów do wzięcia udziału w międzyszkolnym
konkursie plastycznym: „ZŁOTE JABŁKO”

czytaj więcej...

zgoda rodziców