Lektury

Klasa I – wykaz lektur

1. Jacek , Wacek i Pankracek”  Mira Jaworczakowa
2. „Idzie niebo ciemną nocą”  Ewa Szelburg- Zarembina
3. „Katar”  Jan Brzechwa
4. „Wycieranie nosa”  Grzegorz Kasdepke
5. „Kopciuszek”  wg. Hanny Januszewskiej
6. ,,Szewczyk Dratewka”  J.Porazińska
7. „Srebrne gwiazdki”  Ewa Szelburg- Zarembina
8. „Śniegowe piórka”  Ewa Szelburg- Zarembina
9. „Tydzień”  J. Brzechwa
10. „Uszy na sprzedaż”  Grzegorz Kasdepke
11. „Telefonowanie”  Grzegorz Kasdepke
12. „Pstryk”  Julian Tuwim
13. „Cuda i dziwy”  Julian Tuwim
14. „Jak Wojtek został strażakiem”  Czesław Janczarski
15. „Kto ty jesteś?”  Władysław Bełza
16. „Kaczka dziennikarska”  Grzegorz Kasdepke
17. „Nasza mama czarodziejka”  Joanna Papuzińska
18. „Samochwała” , „Skarżypyta”  Jan Brzechwa
19. „Kłamczucha”  Jan Brzechwa
20. „O Grzesiu kłamczuchu i jego cioci” Julian Tuwim
21. „Brudas”  Jan Brzechwa
22. „Literki”  Władysłw Broniewski
23. „Pilot i ja”  Adam Bahdaj


Klasa II     

  1. A. Lindgren: "Dzieci z Bullerbyn" (fragmenty)

  2. M. Strzałkowska: „Rady nie od parady”

  3. G. Kasdepke: „Kuba i Buba, czyli awantura do kwadratu”

  4. H. Lofting: "Doktor Dolittle i jego zwierzęta” ( fragmenty)

  5. J. Tuwim: Wiersze dla dzieci

  6. Ch. Perrault: "Bajki"

  7. H. Ch. Andersen: „Baśnie”

  8. H. Ch. Andersen: "Dziecię elfów"

  9. A. i C. Centkiewiczowie: "Zaczarowana zagroda"

  10. W. Chotomska: "Legendy polskie"

 

Klasa III  

Semestr 1 

  • Hans Christian Andersen ,,Królowa Śniegu”

  • Aleksander Fredro ,,Paweł i Gaweł”

  • Tove Jansson ,,Opowiadania z Doliny Muminków”

  • Kornel Makuszyński ,,Przygody Koziołka Matołka”

  • Sergiej Michałkow ,,Nie płacz Koziołku”

  • Zofia Stanecka ,, Legenda o Piaście i postrzyżynach jego syna Siemowita”

 

Semestr 2 

  • Maria Krṻger,, Karolcia”

  • Astrid Lindgren ,,Dzieci z Bullerbyn”

  • Hugh Lofting ,, Doktor Dolittle i jego zwierzęta”

  • Roman Pisarski ,,O psie, który jeździł koleją”

 

Lektury dodatkowe 

  • Jakub i Wilhelm Grimm ,,O wilku i siedmiu koźlątkach”

  • Wanda Chotomska ,, Dzieci pana Astronoma”

  • Małgorzata Strzałkowska ,,Raj na ziemi, czyli rady nie od parady II”

  • R, Goscinny, J.J. Sempe,,Mikołajek i inne chłopaki”

  • Hugh Lofting ,, Cyrk doktora Dolittle”

  • Astrid Lindgren ,, Pippi Pończoszanka”