Język rosyjski

Klasa 7

Sprawdzian wiadomości

sprawdzian_roz5.doc


Klasy 8

Здравстуйте мои дорогие ученики!
Dziś zaczynamy pracę z nowym rozdziałem: Что нового в мире спорта? Jak myślisz co to oznacza? Jeśli czegoś nie rozumiesz, to skorzystaj ze słownika. Otwórz podręcznik na stronie 96 i przeczytaj co powinieneś umieć po zakończeniu pracy z tym rozdziałem.
Następnie otwórz zeszyt i zapisz dzisiejszą datę oraz temat:

Сегодня понедельник двадцать седьмое апреля 2020-ого года.

Каким видом спорта ты занимаешься? – nazwy letnich i zimowych dyscyplin sportowych. Rożne znaczenia czasownika заниматься.

1. Pod tematem wypisz nazwy dyscyplin sportowych wymienionych w ćwiczeniu 1 wraz z tłumaczeniem. Przeczytaj na głos nazwy tych dyscyplin i podziel je na letnie i zimowe.
2. Następnie wykonaj ustnie ćwiczenie 3a/98 i zapoznaj się z tabelką poniżej – przepisz ją do zeszytu. Jako załącznik do dzisiejszej lekcji przesyłam Wam również prezentację, w której znajdziecie potrzebne informacje.
3. Teraz przeczytaj głośno tekst z ćwiczenia 6a/99 (pamiętaj, że ćwiczenia  wymowy są ważne) i wykonaj zadanie z lukami w zeszycie.
4. Przeanalizujcie proszę prezentację, powtórzycie pewne rzeczy z klasy 7 mówiące między innymi o zainteresowaniach, utrwalicie nazwy dyscyplin sportowych oraz poćwiczycie czasownik заниматься. Zachęcam do głośnego powtarzania za lektorem tak, jak to robiliśmy na lekcjach.
5. Jeśli czegoś nie rozumiesz, nie umiesz lub nie jesteś pewien, to napisz.
6. Pod dzisiejszą lekcją poproś rodzica o podpis wraz z datą.

7. Po dzisiejszych zajęciach niczego nie odsyłasz do nauczyciela.

8. Powodzenia!

Prezentacja Спорт и хобби.pptx


Język rosyjski, klasa 7

Cele lekcji:

- na dzisiejszej lekcji poznasz różne znaczenie czasownika любить

- po dzisiejszej lekcji będziesz umieć stosować czasownik любить z bezokolicznikiem oraz stosować przyimek z właściwą forma rzeczownika.

Pracujesz dzisiaj z naszym podręcznikiem oraz filmikiem, który zapozna Cię z różnym znaczeniem czasownika любить.

Najpierw w zeszycie przedmiotowym zapisz dzisiejszą datę, lekcję i temat. Nie zapominaj o marginesach. Postaraj się wszystko zapisać zgodnie z kaligrafią rosyjską.

Сегодня понедельник, 6.04.2020-ого года.

Урок

Тема:  Я люблю читать книги а ты что любишь делать

 1. Dzisiejsza lekcję rozpoczniemy od obejrzenia filmiku, na podstawie którego dowiecie się, jakie jest znaczenie czasownika любить . Pomocna będzie znajomość języka angielskiego. Miłego odbioru. Podaję link do strony   https://youtu.be/ah97znvC7rc
 2. Otwórzcie podręczniki na stronie 66 i spróbujcie wykonać ćwiczenie 5. Dla sprawdzenia podaję podpisy pod ilustracjami: Утром она любит чистить зубы. Ночью Марта любит спать. Вечером Марта любит танцевать. Днем ученица любит учиться.
 3. W podręczniku na stronie 67 znajduje si ę zasada dotycząca użycia czasownika любить z czasownikiem w bezokoliczniku.  Przeczytaj ją i spróbuj w zeszycie przedmiotowym zapisać  zdania z ćwiczenia 5.  
 4. Na stronie 67 znajduje się ćwiczenie 6. Przeczytaj dokładnie polecenie i uzupełnij zdania pod tabelką. Napisz po rosyjsku, co Borys lubi robić w poniedziałek, piątek i w sobotę. Następnie przetłumacz te zdania. Zadanie to będzie oceniane, ale na jego wykonanie masz czas do środy 15 kwietnia. Możesz zrobić skan, zdjęcie  i wysłać na mojego e-maila:  Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.
 5. Wcześniej na naszych lekcjach poznaliśmy znaczenie wyrazów śniadanie-завтрак, obiad -обед,kolacja-ужин, lekcja-урок, zajęcia-занятия. Przeczytaj zdania z ćwiczenia 8 ze strony 68 i zapamiętaj zasadę, że przyimek после łączy się zawsze z rzeczownikiem w dopełniaczu. 
 6. Дорогие ученики! Поздравляю вас с Пасхой. Желаю Вам всего доброго, счастья, удачи и здоровья. Христос воскрес!

Język rosyjski- klasa 8.

Dzień dobry, dzisiaj zapoznacie się ze słownictwem dotyczącym części ciała człowieka, poznacie nazwy lekarzy specjalistów, objawy chorób wraz z ich nazwami oraz z odmianą czasownika  чувствовать себя.

1.      Otwórzcie proszę zeszyty, zapiszcie dzisiejszą datę oraz temat lekcji: Как ты себя чувствуешь?- nazwy części ciała, objawy choroby.

 

 1. Z ćwiczenia 2/87 przepisz nazwy części ciała wraz z tłumaczeniem. Naucz się słownictwa. W przyswajaniu słownictwa pomoże Ci  filmik:

http://www.rosyjski.slowka.pl/filmy,rosyjski-slownictwo-czesci-ciala,m,1036.html

 

 1. Następnie zapoznaj się z tekstem z ćw. 3a/88 i odpowiedz na  pytania (wykonaj ćwiczenie ustnie).
 2. W niebieskiej ramce przeczytaj nazwy lekarzy specjalistów i postaraj się je zapamiętać – to nie jest trudne, są bardzo podobne do polskich.
 3. Zapoznaj się z niebieską ramką ze str. 89. Do zeszytu zapisz odmianę czasownika чувствовать себя – zapamiętaj ją. Następnie ułóż 3 zdania – wybierz 3 dowolne osoby z odmiany.

Pod wykonanymi zadaniami poproś rodzica o podpis wraz z datą.

 Дорогие ученики! Поздравляю вас с Пасхой. Желаю Вам всего доброго, счастья, удачи и здоровья. Христос воскрес!


Klasy 7:

Школьная жизнь.

Cele lekcji:

- na dzisiejszej lekcji zapoznacie się z nazwami pomieszczeń znajdujących się w szkole, niektóre są bardzo podobne do naszych polskich nazw,

- poznacie również nazwy przyborów szkolnych- niektóre już znacie, ponieważ używaliśmy ich na lekcjach języka rosyjskiego.

Pracujesz dzisiaj z naszym podręcznikiem.

Najpierw w zeszycie przedmiotowym zapisz dzisiejszą datę, lekcję i temat. Nie zapominaj o marginesach. Jak wrócimy do szkoły zapiszę tam Twoje oceny lub zwrócę uwagę, co masz jeszcze poprawić. Postaraj się wszystko zapisać zgodnie z kaligrafią rosyjską.

Сегодня понедельник, 30.03.2020-ого года.

Урок

Тема:  Школьная жизнь.

 1.  Spróbuj powtórzyć wiersz Моя неделя.
 2. W podręczniku na stronie 65 znajduje się ćwiczenie 1. Przeczytaj je i spróbuj w zeszycie przedmiotowym zapisać  po rosyjsku nazwy pomieszczeń szkolnych( 8 nazw ). Jeżeli nie jesteś w stanie  zapamiętać ich znaczeń, obok napisz polskie odpowiedniki.
 3. Na stronie 66 znajduje się ćwiczenie 3 i wykonaj je. Nie jest to trudne. Powtarzajcie tak, jak na lekcjach głośno, wyraźnie i wyraziście. Brakuje mi Waszych chórów J Możecie powtarzać z rodzeństwem lub z rodzicami, ale tylko Wam postawię ocenę.
 4. Spróbuj uzupełnić zdanie                                                                                                                          У меня в сумке................................................................................................                    wybierając 5 nazw przyborów szkolnych z ćwiczenia 3/66